Prof. Dr. İlhan Kum

Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü'nün kurucusu ve onursal başkanı, Prof. Dr. İlhan Kum, 3 Nisan 1927 tarihinde Burdur'un Tefenni ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı ve 1945 yılında Ankara Atatürk Lisesinden mezun oldu. Yüksek öğrenimine İstanbul'da Robert College'in (günümüzde Boğaziçi Üniversitesi) Mühendislik Fakültesinde başladıysa da, birinci yılın sonunda bozulan sağlık durumu nedeniyle Ankara'ya dönmek zorunda kaldı. Robert College'de geçen bir yılı İlhan Kum daha sonra "…bir yandan İngilizcemi ilerletirken, öte yandan da ileride kendime meslek olarak seçeceğim kütüphanecilik konusunda ilk anlamlı gözlemlerimi yaptığım dönem…" olarak değerlendirmiştir.

Ankara'ya dönüşünde bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesinde görev yaptı. Bu arada önce Adnan Ötüken tarafından Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesinde yürütülen kütüphanecilik kurslarına, daha sonra da Milli Eğitim Bakanlığının daveti üzerine ülkemize gelen Lawrence S. Thompson'un Milli Kütüphane'de açtığı kütüphanecilik kurslarına devam etti. ABD'de kütüphanecilik konusunda üniversitede öğretime devam etme isteğini olumlu karşılayan Thompson'un desteği ve yönlendirmesi üzerine 1952 yılında Kentucky Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümüne kayıt yaptırdı. Lisans öğrenimini sürdürürken Kentucky Üniversitesi Kütüphanesinde çalıştı. 1955 yılında öğrenimini başarıyla tamamlayarak kütüphanecilikte lisans derecesini aldı. Aynı yıl, Kentucky Üniversitesinde kütüphanecilik alanında yüksek lisans çalışması yapmak için kaydını yaptırdı ve 1957 yılında da bu programı tamamladı.

1959 yılında yurda dönen İlhan Kum, Ankara Amerikan Haberler Merkezinde Türk - Amerikan Dernekleri Koordinatörü olarak görev yaparken, eşi Prof. Dr. Eren Kum hanımla 8 Ekim 1959 tarihinde evlendi.

İlhan Kum'un ABD'de almış olduğu eğitimi ve kazanmış olduğu deneyimleri Türkiye'de uygulama alanına aktarması Ekim 1960'da başladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesinde müdür yardımcısı olarak görev yaparken tanıştığı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın, ileride Hacettepe Üniversitesi'ne dönüştüreceği Ankara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Enstitüsünde modern bir tıp kütüphanesi kurma teklifini kabul etti. 31 Ağustos 1961 tarihinde atandığı bu yeni görevi yürüttüğü sıralarda Hacettepe Üniversitesinin kuruluş çalışmalarında da aktif olarak yer aldı. Hacettepe Üniversitesinin 1967 yılında kuruluşu tamamlandığında, bu üniversitenin en gözde birimi olan kütüphanesi de özellikle sağlık bilimleri alanında verdiği hizmetlerle, Türk Kütüphanecilik tarihinde kendisinden sonra kurulan birçok üniversite kütüphanesine örnek olma nitelikleriyle dikkatleri çekmekteydi. Prof. Dr. İlhan Kum'un hiç yorulmak bilmeyen çok yönlü girişimciliği sonucu kurulan Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü ile bu bölümde Bölüm Başkanı olarak yaptığı katkılar, İlhan Kum adının Türk kütüphanecilik tarihindeki konumunu çok daha anlamlı kılmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümünün kuramsal alt yapısı, hocamızın 1970 yılında tamamladığı "Türkiye'de Kütüphanecilik Eğitimi" başlıklı doktora çalışması çerçevesinde biçimlenmiştir. Tıp kütüphaneleri ve kütüphaneciliği konularına olan ilgisini de her zaman için canlı tutmaya çalışan hocamız, 1975 yılında "Türkiye'de Tıp Kütüphaneleri" tezi ile doçent, 1980 yılında da profesör oldu.

1981 yılında geçirmiş olduğu "serabra-vasküler" rahatsızlığına rağmen Bölüm Başkanı olarak görev ve sorumluluklarını yürüten hocamız, Ağustos 1992'de kendi isteği üzerine emekliye ayrıldı. Pek çok kütüphanecinin yetişmesinde değerli katkıları olan hocamız Prof. Dr. İlhan Kum'u 3 Ocak 2001 tarihinde kaybettik.